Üreteropelvik Darlık (UP Darlık)

Üreteropelvik Darlık (UP Darlık)

Böbrek çıkımı darlığı (UP darlık)

Böbrekler oluşturdukları idrar vasıtasıyla, kandaki zararlı ve artık maddeler ile fazla sıvıyı vücuttan atar. Böbreğin etli dokusunda yapılan idrar, “pelvis” adı verilen böbrekteki havuzcukta toplanır. Buradan “üreter” denilen ince bir boru şeklindeki oluşumla idrar torbasına inerek burada depolanır. Daha sonra mesaneden dışarı boşaltılır.

Böbrek çıkımı darlığı

böbrek pelvisi (P) ve üreter (U) arasındaki geçişte oluşur. Bu yüzden “U-P darlık” denir. Böbrekte üretilen idrar miktarı, çıkımdaki bu darlıktan geçemeyecek kadar bol olunca içeride birikir. Böbreğin içini doldurarak etli dokuya baskı yapmaya başlar. Hidronefroz denilen böbrekteki şişme durumu oluşur. Zaman ilerledikçe bu basınç giderek böbrek yetmezliğine neden olur. Böbrekteki hasar oluşma hızı, tıkanmanın derecesine göre değişir. Hastalığın belirgin hale gelmesi yıllar sürebileceği gibi, daha doğumda tamamen iflas etmiş bir böbrek de karşımıza çıkabilir. Bazı hastaların darlıklarında ise dalgalı dönemler olur. Bunlarda idrar nispeten rahat boşalabilir, bazen de kasılma veya krampa bağlı boşalma zorluğu olur. Ana rahminde böbrek gelişirken başlayan bozukluk, doğum öncesi ultrasonla teşhis edilebilmektedir. Her bin 500 çocuktan birinde görülür. Genetik değildir. Annenin doğum öncesi veya hamilelik sırasında yaptığı yanlış bir şeyden kaynaklanmaz. Böbrek çıkımı darlığı bazen erişkin yaşta da görülebilir. Nedenleri arasında böbrek taşları, o bölgedeki ameliyatlar veya idrar yollarının üst kısımlarını etkileyen iltihaplar…

Üreteropelvik Darlık (UP Darlık) Hastalık belirtileri

  • Karında veya yanda ağrı
  • Ele gelen kitle veya şişlik
  • Ateş, idrar yolları enfeksiyonu
  • Çok sıvı alınca ağrının artması
  • Taş oluşması
  • İdrarda kan
  • Bebekte gelişme geriliği

Üreteropelvik Darlık (UP Darlık) Teşhis

Ultrason ile ilk tanı konulur. İlaçlı böbrek filmi veya bilgisayarlı tomografi ile böbreğin çalışma durumu ve anatomik detaylar görülür. Böbrek sintigrafisi yapılarak böbreğin fonksiyonu diğer böbrek ile karşılaştırılır. Bu önemli tetkikle ayrıca hastalığın tam derecesi ve şiddeti saptanır.

Yorum ekle