HoLEP (Lazerle) Prostat Büyümesi Ameliyatı

HoLEP (Lazerle) Prostat Büyümesi Ameliyatı

HoLEP (Lazerli Yöntemler) Greenlight lazer ile fotoselektif prostat vaporizasyonu (PVP); Thulium lazer ile prostat enükleasyonu (ThuLEP),thulium lazer ile prostat rezeksiyonu (TmLRP),diode lazer ile prostat enekülasyonu (DiLEP),diode lazer ile prostat vaporizasyonu (DiLVP),holmium lazer ile prostat rezeksiyonu(HoLRP) ve holmium lazer ile prostat enükleasyonu (HoLEP)’ dir.

HoLEP Yöntemi ile Prostat Büyümesi Tedavisi

HoLEP, Amerika ve Avrupa’da son 10 yılda giderek yaygınlaşmış ve avantajları sebebiyle prostat büyümesi cerrahisinde altın standart olmayı başarmıştır. HoLEP Yöntemi ile Prostat Büyümesi Tedavisi işleminde kullanılan 120w’lık holmiyum lazer, yüksek teknolojik bir alt yapı gerektirdiğinden ülkemizde sınırlı sayıdaki merkezde uygulanabilmektedir.

HoLEP için enerji kaynağı olarak 120W Holmium: YAG lazer (Pulse 120H,Lumenis Inc.) 550-µm fiber (SlimLine TM 550, LumenisInc.) ile kullanılmaktadır. Bu cihazda prostatı ayırma (enükleasyon) ve kanama kontrolü(hemostaz) işlemi için iki farklı ayak pedalı bulunmaktadır.

HoLEP Yönteminde Doktorun Önemi: Her ameliyatta olduğu gibi HoLEP ameliyatında da ameliyatı yapan doktorun ve ekibinin tecrübesi oldukça önemlidir. Bu sayede ameliyat daha kısa sürer ve daha az komplikasyon görülür.

Op. Dr. Mesut YEŞİL ve ekibi ülkemizde Prostat Büyümesi olan yüzlerce hastayı HoLEP ile prostat ameliyatı ile sağlığına kavuşturmuş ve hastaların memnuniyetine bizzat şahit olmuşlardır.

HoLEP ile Prostat Büyümesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

HoLEP ile prostat büyümesi ameliyatı, spinal (belden aşağının uyuşturulması) anestezinin yeterli olduğu bir ameliyattır. Bu ameliyatta büyümüş prostat dokusu, normal idrar yolundan girilerek kapsülünden ayrılır. İdrar kesesine itilen prostat dokusu özel bir aletle küçük parçalar haline getirilerek dışarı alınır.

Ürolojide lazerin yaygın olarak kullanılmaya başlaması, prostat cerrahisinde yeni yöntemlerin oluşmasını sağlamıştır. Elde edilen iyi sonuçlar sayesinde günümüzde giderek popüler olan ve kullanımı artan yöntem Holmiyum lazerle prostat enükleasyonu (HoLEP) ‘tir.

Lazerle Prostat Ameliyatı (HoLEP) Yönteminin Avantajları

Lazerle prostat büyümesi ameliyatında, prostat dokusu tam olarak çıkarıldığından hastalığın yineleme riski yoktur. Lazerle kanama kontrolü çok iyi yapılabildiğinden kan sulandırıcı (antiagregan-koagulan) ilaçlar kullanmak zorunda olan hastalar için bu yöntem oldukça güvenlidir.

Daha düşük kanama riski, daha kısa hastanede yatış süresi ve daha hızlı iyileşme süreci gibi avantajlarla sadece 24 saat gibi kısa bir sürede hastalar sondalarından kurtulur, normal hayatlarına hızlı dönüş yapabilirler. Sonuçta da hastalar kendi ifadeleriyle ameliyat sonrası 30’lu yaşlarına geri dönmüş olurlar.

Lazerle Prostat Ameliyatı (HoLEP) Yönteminin Riskleri

Lazerle (HoLEP) prostat ameliyatının bütün diğer ameliyatlarda olduğu gibi anesteziye bağlı olarak bazı riskleri bulunmaktadır. Bu riskleri değerlendirmek ve en aza indirmek için ameliyat öncesi tüm hastalar anestezi hekimi tarafından değerlendirilmektedir. HoLEP ameliyatına bağlı olarak gelişebilecek riskler ise kanama, enfeksiyon ve açık ameliyata geçilme ihtiyacıdır. Fakat bu riskler oldukça nadir görülmektedir.

HoLEP (Lazerle Prostat Ameliyatı) Yönteminin Cinsel Fonksiyonlara Zararı Var Mı?

Prostat kapsülü etrafında cinsel fonksiyonları düzenleyen sinirler bulunmaktadır. Holmiyum lazerin dokuya etkisi sadece 0.4 mm olduğundan derinde bulunan sağlıklı dokular bu işlemden etkilenmez. Bu sayede hastalarda HoLEP ile prostat büyümesi ameliyatı sonrası sertleşme problemi beklenmez.

Büyük Prostatlarda HoLEP Yöntemi

HoLEP yöntemi prostat boyutundan bağımsızdır yani hem büyük hem de küçük prostat boyutlarında uygulanabilir. Prostat hastalığına cerrahi düşünülen bütün hastalar HoLEP için uygun aday sayılabilirler.

HoLEP Ameliyatından Sonra Prostat Büyümesi Tekrarlar Mı?,

HoLEP Ameliyatından sonra prostat büyür mü ? genel de sıkça sorulardan biridir. HoLEP ameliyatında biz kapsülünden prostat tamemen lazer ile sıyırıp çıkardığımız için hiç doku bırakmıyoruz. Doku bırakılmadığı içinde nüks olma ihtimalı çok düşükdür. HoLEP Ameliyatında doku tamamen çıkarılmış olduğundan dolayı, ileri ki senelerde tekrar büyüme çok nadirdir.

Lazerle Prostat Ameliyatı Fiyatı

Lazerle prostat ameliyatı fiyatı hastaya bağlı bazı faktörlere göre değişiklik göstermektedir. Her hasta için ayrı bir lazer probu kullanıldığından prostat boyutu, tahmini ameliyat süresi ve hastanede kalış süresi ameliyatın fiyatını etkileyen faktörlerdendir. Bu sebeple hastalara fiyat verilmeden önce bu faktörlerin gözden geçirilmesi gerekmektedir.

Yorum ekle