HoLEP Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

HoLEP Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

HoLEP Prostat Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Holep ameliyatında bir hastamızın yatışından çıkışına kadar neler yaşayacağını ameliyathanede nelerle karşılacağınızı sizlere kısa kısa özet olarak anlatacağız.

Holep Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır ? Sonrasında Neler Yaşanır ? bunlarla ilgili kısa bilgileri videomuz da  aktaracağız.

HoLEP Açılımı Nedir ?

HoLEP’in açılımı Holmiyum lazer ile yapılan Prostat Enükleasyonu isimli cerrahi tekniktir. Yani Holmiyum lazer ile prostat’ın tamamen kapsülünden çıkırılarak ayrılırması işlemine denilmektedir.

Eskiden Greenlight yapılırdı en çok sorulan sorulardan birisi budur. Greenlight  yani yeşil lazer ile Holmiyum lazer arasındaki fark nedir ?

Aslında lazer arasındaki fark dan ziyade metod olarak çok farklı bir ameliyattır. Holmiyum lazerde tamamen prostatı kapsülünden ayırarak kabuğunu sadece bırakarak  dokunun tamamını dışarıya çıkartıyoruz.  Greenlight da ise sadece buğarlaştırıyoruz  valorizasyon .

Yani hep verdiğimiz örnek birinde portakalı düşünün Holmiyum lazer de kabuğunu bırakarak portakalın içinin tamamını dışarı alırken Greenlight dediğimiz lazer ameliyatında ise sadece bir portakalı sıkmış oluyorsunuz posası kalıyor dolayısıyla tekrar dolarak bunu nüksediyor. Holmiyum lazer de ise içini tamamen çıkardığımız için nüksetmiyor. Pataloji imkanımız var. Kanser açısından değerlendirme yapabiliyoruz. Kanama ihtimalimiz çok daha düşük. Diğer ameliyatlar ile kıyasladığımız zaman işeme fonksiyonlarımız çok daha iyi gelişiyor.

Peki Holmiyum lazerin diğer avantajları nedir. Aslında bizlerin eskiden beri bildiği evet açık ameliyatımız vardı sonra kapalı TUR Ameliyatlarımız çıktı ama açık ameliyattaki hastaların işeme tanziğini ne kadar iyi TUR yapılırsa yapılsın maalesef karşılayamadığı için bütün arayışlar içerisinde aslında açık ameliyatının tamamen HoLEP olarak gelişti.  Buradaki yaptığımız iş de tamamen kapsülden ayırarak dokuyu tamamen çıkartıyoruz. Şimdi HoLEP Ameliyatımıza başlayacağız ameliyat esnasında da size detaylı bilgilerde bulunarak kafanızdaki tüm soruları gidermeye çalışacağız.

HoLEP Ameliyatı Nasıl Yapılır ? Detaylar Videomuzda

Yorum ekle