(BPH) İyi Huylu Prostat Büyümesi

(BPH) İyi Huylu Prostat Büyümesi

Kırk yaşından itibaren prostat büyümeye başlar. Bu büyüme iyi huylu (hiperplazi) veya kötü huylu (kanser) olabilir. Erken zamanda teşhis edilirse prostat kanseri tedavi edilebildiğinden erken tanı koymak önemlidir.

Prostat, elli yaşın üzerindeki erkeklerde hastalıklardan en sık etkilenen organdır. Prostat büyümesi ürolojide BPH (Benign Prostat Hiperplazisi) olarak ifade edilmektedir.

Prostat nedir?

Prostat mesanenin çıkışına komşu, meninin sıvı kısmını salgılayan, normalde 18-20 gram olan fakat yaşla büyüyen bir organdır.

İyi huylu büyüme ne demektir?

Yaşlanmayla birlikte özellikle 50 yaşından sonra erkeklerde oluşan hormonal değişikliklerle ilişkilidir. BPH, normal idrar yapma biçiminizi etkileyebilir ve yaşam kaliteniz üzerinde olumsuz bir etki yaparak idrar yapamama şikayetlerine yol açabilir.Bu durum prostat kanseri anlamına gelmez fakat yaşla beraber ikisinin de görülme sıklığı artar.

Prostat Belirtileri nelerdir?

Büyüyen prostatın, mesane çıkışında idrar yoluna baskı yapması nedeniyle ortaya çıkar.

 • Normalden daha sık idrar yapma ihtiyacı
 • Gece idrar yapmak için uyanma ihtiyacı
 • Ani idrar yapma ihtiyacı ve bu ihtiyacın ertelenememesi
 • İstemsiz idrar kaçırma
 • Zayıf akımlı idrar yapma
 • Çatallı ve dağınık idrar akımı
 • Kesik kesik idrar yapma
 • Ikınarak idrar yapma
 • İdrar yapmaya başlamadan önce bekleme
 • İdrar yapmanın çok uzun sürmesi
 • Mesanenin tam boşalmadığı hissi

Özellikle ciddi şikayetler olunca sosyal hayatı ve cinselliği önemli derecede etkileyen bir hastalıktır.

Prostat Tanısı

Öncelikle iyi bir hikaye ve fizik muayene gerekir. Çoğu zaman ailevi özellik olabilir. Muayene ile birlikte PSA (prostat spesifik antijen) hormonu muhakkak bakılmalıdır. Bu test muayene ile birlikte iyi veya kötü huylu ayırımını yapmada en önemli belirteçtir. Şüpheli olgularda prostat biyopsisi yapılmalıdır. Ayrıca idrar tahlili, böbrek fonksiyon testleri, ultrasonografi ve üroflowmetri (idrar akım hızı testi) yapılabilir.

Prostat Tedavisi

İzlem: Hafif şikayeti olan hastalar yaşam tarzı değişiklikleri ile tedavi verilmeden takip edilebilir. Akşamları daha az sıvı almanız, gece idrara kalkmayı azaltmaya yardımcı olur. Daha az alkollü içecek, kahve veya çay tüketmeniz, mesane irritasyonunu engeller.

Medikal tedavi

Daha önemli ve yaşam kalitesini bozan şikayetler varsa medikal tedavi denenebilir.

Medikal tedavide;

Prostat Cerrahi tedavisi

Amaç prostat dokusunu alarak idrar akımını arttırmak ve şikayetleri azaltmaktır. Altın standart tedavi TUR-P’dir (Prostatın transüretral rezeksiyonu). Ayrıca büyük prostatlara uygulanan açık ameliyat ve lazer tedavileri (Greenlight ve holmiyum lazer) sık uygulanan diğer tedavilerdir. Lazerlerin avantajı kan kaybının daha az olmasıdır. Stentler, ablasyon ve mikrodalga tedavileri nadir uygulanan diğer yöntemlerdir. En önemli yan etki retrograd ejekülasyondur (Meninin geri kaçması) ki bu %40-90 oranında görülür. İlaç tedavisi ile dahi kullanılan ilaca göre %10-30 oranında görülebilir. Ereksiyon bozukluğuna nadiren neden olur.

İyi Huylu Prostat Büyümesi

Erkeklerde mesane ile idrar kanalının üst kısmında yer alan prostat bezi yaşlanmayla birlikte hormonal değişiklerin etkisiyle büyüyebilmektedir. Üroloji alanında en sık konulan tanılardan biri olan iyi huylu prostat büyümesi kanser olarak değerlendirilmez. Ancak prostat büyümesi tedavi edilmediğinde prostat kanserine neden olabilmektedir. Prostat büyümesi dış idrar yolunu sıkıştırarak idrar yapmayı zorlaştırır.

Prostat 40 yaşından sonra normal olarak büyümeye başlamaktadır. Büyüme ilerledikçe idrar problemleri de artar. Prostat dış idrar yolunu çevreleyen bir organdır. Prostatın büyümesi doğrudan idrarın dışarı atılmasını etkiler. Prostat büyümesi doğal olarak algılanmakta ancak yaşattığı sorunlar nedeniyle tedavi edilmesi de gerekmektedir. Prostat büyümesi ürolojide BPH (Benign Prostat Hiperplazisi) olarak ifade edilmektedir.

İyi Huylu Prostat Büyümesi Belirtileri Nelerdir?

İyi huylu prostat büyümesi belirtileri mesanenin devamlı uyarılmasına bağlı belirtiler ve idrar yolunun tıkanmasına bağlı belirtiler olarak ikiye ayrılmaktadır. Mesanenin sürekli uyarılmasına bağlı belirtiler şöyledir;

 • İdrara çıkma sıklığının artması
 • Aniden gelen idrar yapma isteği
 • İdrara yetişemem hissi
 • İdrar kaçırma
 • İdrar yaparken yanma hissetme

İdrar yolunun tıkanmasına bağlı belirtiler;

 • İdrar gücünde azalma
 • İdrar yapmaya başlamada güçlük çekme
 • Kesik kesik idrar gelmesi
 • İdrar sonunda damlama
 • İdrarın tam yapılamadığı hissi
 • Uykuda idrar kaçırma

Prostat Büyümesi Nasıl Teşhis Edilir?

Prostat büyümesinin teşhisi için yapılan bazı tetkikler bulunmaktadır. İdrar tahlili, üriner sistem ultrasonografisi, Kanda PSA tahlili, idrar akım hızının ölçülmesi prostat büyümesinin teşhisinde kullanılan tetkiklerdir. İyi huylu prostat büyümesi teşhis ve tedavisi oldukça önemlidir. Prostat büyümesi teşhis ve tedavi edilmezse önemli sorunlara yol açabilir. İdrar kessinde taş oluşması, idrar yolu enfeksiyonları, idrar kesesi bozulması, böbreklerin bozulması gibi ciddi sorunlara yol açmadan önce prostat büyümesi tedavi edilmelidir. Bazı durumlarda hastaların sonda kullanması bile gerekebilmektedir.

Özellikle 40 yaş üstü erkeklerin idrar sorunları yaşadıkları prostat muayenesi olmaları önemlidir. Prostat muayenesi ve gerekli tahlillerin yapılması ile prostat büyümesi olup olmadığı anlaşılabilir. Prostat büyümesi görülme sıklığı oldukça fazla olan bir rahatsızlıktır. Prostat büyümesi hayat kalitesini ciddi şekilde düşürecek idrar sorunlarına yol açmaktadır. Prostat büyümesi tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Prostat büyümesi bir kanser türü değildir. Ancak ciddi sonuçları olabilir.

Prostat Büyümesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Prostat büyümesi tedavisi ilaçla, cerrahi yöntemler ve gelişmiş farklı yöntemlerle yapılabilmektedir. İlaç tedavisinde rahat idrar yapmayı sağlayan ilaçlar kullanılır. Ancak ilaç tedavisi kesin tedavi sağlamaz. Cerrahi yöntem prostat kaynağının küçük parçalar halinde dışarı çıkarılmasını amaçlamaktadır. İdrar yolunu tıkayan prostat parçalarının temizlenmesidir. Plasma Kinetik teknolojisi prostat büyümesinde kullanılan en ileri teknolojidir. İyi huylu prostat büyümesi tedavisinde gelişmiş teknikler oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Önemli olan prostat büyümesinin erken teşhis edilebilmesidir.

Yorum ekle